Co wpływa na naszą zdolność kredytową?

chwilowkaZdolność kredytowa to nic innego, jak zdolność do spłaty zobowiązań finansowych w wyznaczonym terminie. Jest to też najistotniejszy czynnik, który jest brany pod uwagę przy rozpatrywaniu kolejnego wniosku o kredyt przez bank. Poza tym na podstawie zdolności kredytowej, określana jest maksymalna wysokość kwoty, na jaką można zaciągnąć kredyt.

Tak naprawdę na samą zdolność kredytową mają wpływ głównie: wysokość dochodów kredytobiorcy oraz jego zobowiązania. A więc to, czy kredytobiorca będzie w stanie zarówno spłacać regularne raty kredytu, jak i posiadać pieniądza na „wydatki na życie”.

Ważne są też, oprócz tych dwóch istotnych czynników, sama historia kredytowa ubiegającego się o zobowiązanie finansowe, wysokość kredytu i jego rodzaj, okres kredytowania, a nawet wiek kredytobiorcy.
Te ostatni czynnik jest ważny szczególnie przy zaciąganiu kredytu hipotetycznego, jako że jest on spłacany przez wiele lat.

Inaczej sprawa ma się przy zaciąganiu zobowiązań krótkoterminowych. Taką pożyczkę można uzyskać w bardzo krótkim czasie, gdyż wnioski zwykle rozpatrywane są automatycznie, a wystarczy zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu. Co ważne, jeśli takie zobowiązanie zaciągane jest w „naszym” banku, pożyczkę taką można dostać praktycznie od ręki, gdyż nasza historia rachunku bankowego jest dobrze znana.

Jednakże to, co dotyczy kredytów hipotecznych jest bardziej skomplikowane. Gdyż tu bank bierze pod uwagę nie tylko formę zatrudnienia, wysokość przychodów i wydatków, ale też określa się liczbę osób na utrzymaniu kredytobiorcy, wartość nieruchomości, na którą przeznaczony będzie kredyt, posiadany samochód, czy karty kredytowe. Jest to w końcu zobowiązanie długoterminowe i ma o wiele wyższą kwoty kredytu.

Czy można sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Tak, można. Wystarczy odwiedzić placówkę bankową, bądź zadzwonić na infolinię i uzyskać tego typu informacje. Niektóre z banków posiadają też kalkulatory kredytowe, które w jasny i szybki sposób obliczą zdolność kredytową. Można też skorzystać z usług doradcy finansowego, który to ma potrzebną wiedzę ( zna w końcu oferty bankowe ), aby jasno określić nam w jakim banku dostaniemy najkorzystniejszy dla nas kredyt. Informacje o swojej zdolności kredytowej uzyskamy też z Biura Informacji Kredytowej. Taka informacja, raz na pół roku, jest bezpłatna.

Czy można poprawić zdolność kredytową?

Zbyt niska zdolność kredytowa może być w szybki sposób podniesiona. Wystarczy wprowadzić kilka zmian.

  •  być znanym w BIK, tzn. posiadać historię kredytową,
  • założyć kartę kredytową,
  • wziąć pożyczkę ( nawet małą ) na dowolny cel,
  • kupić coś na raty,
  • posiadanie więcej niż jednego zobowiązania.

Wszystkie te czynniki pokazują, że jako potencjalny kredytobiorca, masz swoją historię kredytową. A w oczach banku to dużo, bo to naprawdę łatwy sposób na wywnioskowanie, czego tak naprawdę można się po Tobie spodziewać. Jeśli wcześniejsze pożyczki spłacałeś regularnie, a nawet przed czasem, to Twoja zdolność kredytowa jest duża. Udowadniasz tym samym, że umiesz radzić sobie ze zobowiązaniami i nie masz z nimi problemu.

Sama zdolność kredytowa to najważniejszy czynnik przy rozpatrywaniu wniosków o kredyt. Banki mogą same obliczyć pełną zdolność ich potencjalnych klientów. Ale nie znaczy to, że masz być bierny w tym temacie. Jeśli planujesz duży kredyt ( albo nawet niewielką pożyczkę ), to zapoznaj się z tematem. Będziesz mądrzejszy i nie dasz sobą manipulować. Poza tym wiedz, że niektóre warunki umów – wysokość oprocentowania, marża kredytowa – można negocjować.

Comments are closed.