Długość okresu kredytowania – co warto wiedzieć?

Chwilówki - Bezpieczne RozwiązanieDługość okresu kredytowania to bardzo ważna cecha każdego kredytu. Przede wszystkim określa naszą zdolność kredytową, to znaczy to, w jakiej wysokości kredyt jest nam w stanie udzielić bank na podstawie kilku przesłanek oraz cech charakterystycznych naszego gospodarstwa domowego, które zostaną mu przedstawione.

Długość okresu kredytowania decyduje również o wysokości raty, jaką będziemy przy okazji danego kredytu spłacać. Im dłużej mamy zamiar spłacać dane zobowiązanie, tym jesteśmy w stanie osiągnąć lepszą propozycję od danej instytucji finansowej. Im na większą liczbę lat jest zaciągany kredyt, tym niższa marża. Banki dużo chętniej udzielają kredytu na długi okres kredytowania niż na krótki. Ponadto, co łączy się z tą kwestią, dużo łatwiej uzyskać kredyt na długi czas niż taki, który należałoby spłacić w krótkim terminie.

Trzeba wziąć również pod uwagę inny fakt – banki nie zawsze udzielają kredytu. Nie są skłonne go nam udzielić w sytuacji, kiedy dana nieruchomość ma nałożoną hipotekę. W takiej sytuacji zaciągnięcie kredytu pod zakup samochodu, czy wykonanie remontu w danym miejscu byłoby bardzo trudne, a właściwie w wielu sytuacjach niemożliwe.

Poza wspomnianym powyżej okresem kredytowania, banki biorą pod uwagę również inne kwestie. Mianowicie: pod uwagę bierze się rodzaj waluty, zdolność kredytową oraz wysokość wkładu własnego (w przypadku kredytu rodzimego wymaga się wpłacenie 10% wartości nieruchomości, a w przypadku kredytu w obcej walucie: 20% wartości kredytu całkowitego).

Co warto dodać na sam koniec? Na pewno to, że dużo tańsze są kredyty zaciągane w obcej walucie. Kredyty lub pożyczki w złotówkach wolne od ryzyka związanego ze zmianą kursów walut są jednak droższe i jednocześnie zdecydowanie lepiej dostępne. Łatwiej uzyskać kredyty w złotówkach niż w obcej walucie.

Tak czy tak, jeśli mamy taką możliwość, warto skonsultować się z doradcą finansowym, który wskaże nam najlepszy kredyt na rynku, pomoże podjąć decyzję odnośnie rodzaju finansowania danego kredytu, będzie wspierał w trakcie załatwiania formalności. Inną ciekawą formą rozeznania się na rynku jest to po prostu zajrzeć i sprawdzić jak wygląda porównanie kredytów gotówkowych dostępne na stronach portali finansowych

Comments are closed.