Na co warto uważać w kredycie gotówkowym

chwilowki_pozyczkiKredyt gotówkowy cieszy się non stop dużą wziętością, propozycje są co chwila atrakcyjniejsze, bowiem banki poprawiają warunki w celu pozyskania jak największej liczby klientów. Nie należy kierować uwagi wyłącznie na chwytliwe slogany reklamowe, a bardziej na niuanse, które mogą posiadać kardynalny wpływ na cenę kredytu.

Kto może pozyskać kredyt gotówkowy?

Przy kredytach gotówkowych doniosłe znaczenie ma fakt, czy mamy odpowiednią przeszłość kredytową w BIK, dlatego że może się okazać, że wniosek zostanie odrzucony z przyczyny nieterminowej spłaty kredytów we wcześniejszym okresie. Istotne też są regularne wpływy środków na konto za pracę, więc posiadający umowę o pracę, prowadzący działalność gospodarczą, renciści lub emeryci, nie powinni mieć większych problemów z pobraniem kredytu.

Ile zapłacimy – prowizja, odsetki, koszt ubezpieczenia

Większość osób zwraca uwagę tylko na oprocentowanie kredytów gotówkowych, zapominając o odmiennych jednakże ważnych aspektach wpływających na koszty kredytu. Jedną z nadrzędnych norm, którą powinno się wykorzystywać nie tylko w przypadku produktów finansowych, jest wnikliwe czytanie umów i nieopieranie się jedynie na wszechobecnych reklamach.

Koncentrując na odsetkach, może nam umknąć całkowity koszt kredytu, gdyż w racie bezpośrednio nie widać prowizji, kosztów ubezpieczenia oraz opłat pobocznych, wobec tego, zanim podejmiemy definitywną decyzję, wskazane jest bardzo wnikliwie przeczytać umowę. Przy przeglądaniu ciekawiących nas kredytów zawsze winniśmy brać pod uwagę roczną rzeczywistą stopę oprocentowania i wysokość raty.

Starannie sprawdzaj promocje

To, co jest niezwykle istotne to propozycje promocyjne banków. Są one w ten sposób stworzone, żeby zachęcić Klientów korzystających już z instrumentów finansowych innego banku do skorzystania z propozycji banku, który się reklamuje. Nierzadko są one pozytywne i pozwalają zyskać na kosztach obsługi długu np. przez zniżki w oprocentowaniu. Jakkolwiek na promocje należałoby także baczyć, gdyż wielokrotnie możemy spotkać się z propozycją wyglądającą na niezwykle atrakcyjną, jednakże po skrupulatnym zliczeniu kosztów, które musimy ponieść, okaże się, że koszty naliczone przez bank są dla nas za duże. Do tego dużo propozycji promocyjnych wymaga skorzystania z dodatkowej propozycji banku takiej jak np. rachunek. O ile użytkowanie go nie będzie się kojarzyło z kolejnymi opłatami, to może okazać się, że promocja faktycznie jest ciekawa, tymczasem w przeciwnym wypadku należałoby stanowczo przekalkulować jej generalny koszt i pomyśleć, czy warto z niej skorzystać.

Porządnie zastanów się nad doborem raty

Biorąc kredyt zawsze mamy do wyboru raty równe bądź malejące. W przypadku rat równych przez cały okres kredytowania będziemy mieli raty w tej samej wysokości. Jeśli zdecydujemy się natomiast na raty malejące, to przez pierwszy okres będziemy spłacali wyraźnie wyższe raty. Na raty malejące można się zdecydować, dopiero gdy będziemy mieli pewność, że nie obciążą one przesadnie naszego portfela.

Podsumowanie

Ofert kredytowych jest co niemiara i z pozoru nie różnią się praktycznie niczym, jednakże niejednokrotnie różnice tkwią w szczegółach. Najistotniejszy wpływ na to, jaki będzie ostateczny koszt kredytu, ma dużo czynników. Powinno się pamiętać o tym, że nie każda nawet na pozór doskonała oferta okaże się dla nas korzystna. Ustalają to nasze indywidualne i różniące się oczekiwania wobec kredytu, dla jednego bowiem będą najistotniejsze przede wszystkim małe raty, a dla drugiego szybkość, z jaką zdoła uzyskać pieniądze. Mimo to niezależnie od subiektywnych potrzeb i przypadku potrzebne jest drobiazgowe sprawdzenie kilku kredytów, porównanie ich i wyselekcjonowanie najlepszej.

Comments are closed.