Na co zwrócić uwagę podczas brania pożyczki?

chwilowkaNa rynku funkcjonuje wiele banków i firm pożyczkowych, które w walce o klienta prześcigają się w oferowaniu lepszych warunków lub dokładaniu dodatkowych opcji, których nie ma konkurencja. Z tego powodu warto przed skorzystaniem z konkretnej oferty pożyczki zrobić mały research, aby wybrać ofertę maksymalnie dopasowaną do swoich potrzeb. Oto krótka lista rzeczy, na które zwrócić uwagę:
– prowizja, oprocentowanie – to podstawowe kryteria oceny każdej oferty. Od nich zależeć będzie to, ile ostatecznie zapłacimy za skorzystanie z pożyczki. W każdej ofercie powinna znaleźć się informacja o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO). Wskaźnik ten najlepiej porównywać w przypadku pożyczek udzielanych na ten sam okres.
– czas udzielenia pożyczki – im dłuższy okres spłaty, tym niższe raty będziemy spłacać co miesiąc, ale sumarycznie zapłacimy więcej. Należy ustalić taką ilość rat, aby miesięczne zobowiązanie mieściło się w naszym budżecie. Jeżeli dobierzemy za dużą ratę pożyczki może się zdarzyć, że co miesiąc będziemy na minusie, co może docelowo skutkować koniecznością wzięcia kolejnego zobowiązania na spłatę wymaganych rat.
– dodatkowe usługi – być może będziemy zainteresowani dodatkowymi, nieobowiązkowymi usługami. Zanim skorzystamy z fakultatywnych opcji pożyczki warto sprawdzić, jaką prowizję za nie zapłacimy. Szybka wypłata, przedłużenie terminu spłaty, ubezpieczenie pożyczki – każda z tych usług może nas dodatkowo kosztować.
– opłaty za monity – nawet jeżeli jesteśmy przekonani, że będziemy spłacać terminowo powinniśmy sprawdzić dokładnie tabelę opłat i prowizji pod kątem opłat za opóźnienie w spłacie. Nigdy nie wiadomo, jakie zdarzenia losowe mogą nas spotkać, a im dłuższy okres spłaty, tym wzrasta ryzyko niekorzystnej zmiany naszej sytuacji finansowej.
– szybkość procedury – po znalezieniu podobnych ofert dodatkowym kryterium wyboru może być to, jak szybko otrzymamy decyzję oraz środki na konto. Jeżeli potrzebujemy środków „na już” to od razu powinniśmy odrzucić te pożyczki, w których na samą decyzję będziemy musieli czekać kilka dni, a potem jeszcze kolejne na wypłatę środków. Czasami za szybką wypłatę możemy zapłacić kilka złotych, ale jeżeli nie mamy wiele czasu, to błyskawiczny przelew może nam zrekompensować niewielką opłatę.

Decyzja o skorzystaniu z każdej, nawet najmniejszej pożyczki powinna być odpowiednio przemyślana. Świadomie decydując się na wzięcie na siebie odpowiedniego zobowiązania finansowego możemy zapewnić sobie spokój ducha przez cały okres spłaty.

Comments are closed.